Як допомогти мовчуну заговорити?

Якщо ваша дитина відчуває труднощі в спілкуванні, це може бути проблемою для всієї родини. Проте існує багато речей, які ви можете робити вдома, щоб допомогти вашому малюку швидше почати говорити! Незалежно від того, чи з вашою дитиною працює логопед, або ви просто шукаєте способи допомогти вашому малюку вдома, прочитайте те, що запропоновано нижче. Пояснюйте. Замість того, щоб ставити запитання ("Що це?", "Чиє це?", "Якого воно кольору?"), спробуйте описувати і пояснювати. Знайдіть ознаку, що характеризує предмет ("Подивися на зірку. Вона блискуча!"). Малюки вчать нові слова, слухаючи їх і співвідносячи їх з тим, що знаходиться в їхньому оточенні. Пояснюючи, ви надаєте зразок багатшого мовлення. Спробуйте це: коли ви збираєтеся задати питання, замініть його на пояснення. Наприклад: замість того, щоб запитувати: «Це помідор?» ви можете сказати: «Це помідор. Він червоний! " Викиньте електронні іграшки. У своєму дослідженні 2015 року Анна Соса з Університету Північної Аризони виявила, що діти, які граються електронними іграшками, отримують мовленнєвого матеріалу менше і гіршої якості порівняно з традиційними іграшками та книгами. В іншому дослідженні вчені виявили, що граючись з іграшками, що працюють від батарейок, діти використовували їх виключно за функціональним призначенням, не застосовуючи свою увагу. Фактично, лише вмикаючи і вимикаючи іграшку. Навички мовлення і гри розвиваються разом. Пропонуючи дітям іграшки, які розвивають уяву, ви сприяєте розвитку навичок гри та мовлення. Чудовим матеріалом є ляльки, книги та конструктори. Читайте разом. Є так багато чудових книжок! Не старайтеся чітко дотримуватися тексту. Замість цього підкреслюйте, що відбувається на сторінках книги, звертайте увагу на те, що ви бачите ("Подивися на сніг! Він виглядає холодним!"). Якщо у книзі є фрази, які повторюються, призупиніться і подивіться на свою дитину, щоб дати їй можливість закінчити фразу самій. Прислухайтеся до вашого малюка, розмовляючи про те, що його цікавить. Пам’ятайте, чим більше малюк чує слів, пов'язаних з тим, що йому цікаво, тим швидше він вчиться говорити! Творіть разом. Приготування їжі з малюком може спричинити великий безлад. Проте, дозволяючи дітям робити те, що вони можуть, наприклад, змішувати та наливати (з допомогою), ви надаєте їм прекрасні можливості для розвитку мовлення та сенсорних переживань (запах, смак і дотик). Наявність у словнику дитини різних типів слів збагачує мовлення. Готуючи, можна вивчити багато прикметників (теплий, липкий, мокрий...) і дієслів (наливати, черпати, змішувати...). Підкреслюйте ці слова під час приготування ("Ти наливаєш? Наливай, наливай!") Ви навіть можете робити це, коли граєте в приготування їжі з вашим малюком. Прості види спільної діяльності, такі як гра з пластиліном і формочками для печива - це чудовий спосіб весело провести час і стимулювати розвиток мовлення. Не поспішайте. У постійно пришвидшеному темпі життя, важко пам'ятати, що потрібно не поспішати. Адже очікування може бути одним з найпотужніших інструментів для стимулювання розвитку мовлення та надання вашому малюкові можливості для обробки інформації. І не обов'язково очікувати слова. Будь яка спроба вашого малюка поспілкуватися важлива (погляди, дотики, вказування на щось...). Потім ви можете надати форму цим спробам комунікації і запропонувати малюкові їх вербальний вираз. Наприклад: “О, ти хочеш печиво! Ось печиво!". Грайтесь разом з дитиною, спілкуйтесь з нею, і на вас обов’язково чекатиме успіх!